logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
هنر انتزاعی (Abstract Art)

این اصطلاح در عام­ترین مفهومش به هنری اطلاق می­شود که هیچ شیء واقعی را بازنمایی نکند یا هنری که ابطال هر نوع بازنمایی عالم واقع باشد، از این رو بسیاری از هنرهای تزئینی در این گستره جای می­گیرند. اما کاربرد رایج­تر این واژه، برای اشاره به آن نوع از هنر سده­‌ی بیستم است که مفهوم قراردادی «اثر هنری» نزد اروپاییان را که مطابق آن هنر تقلید از واقعیت است کنار می­نهد. گرچه هنر انتزاعی مدرن به چندین جنبش مختلف هنری بسط و گسترش یافته است اما می­توان همه آنها را در سه گرایش عمده تقسیم­‌بندی کرد:

1) تقلیل صورت ظاهری اشیاء به فرم­‌های کاملاً ساده و خلاصه شده که نمونه آن را می­توان در آثار برانکوزی مشاهده کرد.

2) ساخت هنری اشیاء واقعی با استفاده از فرم‌­های بنیادین غیر بازنمایانگر همچون نقش برجسته‌­های بن نیکلسون

3) بیان آزادانه و خودانگیخته همچون آثار منسوب به نقاشی کُنشی.

معمولاً از کاندینسکی به عنوان اولین پیشرو و خالق تصاویر غیر باز نمایانگر یاد می­شود. اما از سال 1910 به بعد بسیاری از هنرمندان با گرایشات مختلف هنری به سمت هنر انتزاعی تمایل یافتند. کوپکا نقاش اهل چک و دیگر هم قطاران وی به تدریج از سال 1913 به بعد از کوبیسم به سمت هنر انتزاعی غیر بازنمایانگر روی آوردند. هم زمان ماله­ویچ سبک سوپره ماتیسم را ابداع کرد که نوعی هنر انتزاعی بود. در سال 1917 نیز گروه داستیل در هلند شکل گرفت و پیت موندریان سبک خاصی از هنر انتزاعی را پدید آورد. از دهه­‌ی 1930 به بعد نیز شکل­‌ها و سبک­‌های متعددی از هنر انتزاعی شکل­‌دهنده‌­ی جریان هنری سده­‌ی بیستم شدند.

رابرت دلونه (Robert Delaunay)

 

کاندینسکی (Kandinsky)

 

منبع: سبک ها و مکتب های هنری/ مولفان: ایان چیلورز، هارولد آزبرن و دیگران، تدوین و ترجمه: فرهاد گشایش، تهران، عفاف، 1380.

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.