logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
نقاشی کنشی (Action Painting)

این اصطلاح توصیف­گر سبک و روشی در نقاشی است که جکسون پولاک مبدع آن بود و طی آن هنرمند با پاشیدن و ریخنت و چکاندن رنگ بر روی بوم نقاشی، اثر خود را پدید می ­آورد. این اصطلاح نخستین­ بار در سال 1952 توسط هارولد روزنبرگ منتقد هنری به کار گرفته شد و بر این دیدگاه که در آن زمان هم متداول بود استوار بود که تابلوی نقاشی صرفاً نباید یک محصول پرداخت شده باشد، بلکه باید فرایند آفرینش خود را نیز ثبت کند، یعنی همان اعمالی که هنرمند به هنگام نقاشی­ کردن اثر انجام می­دهد. این اصطلاح گاه به عنوان لغت جایگزینی برای اکسپرسیونیسم انتزاعی نیز به کار می­رود. اما چنین کاربردی چندان دقیق نیست زیرا «نقاشی کنشی» فقط یکی از فرم­ های اکسپرسیونیسم انتزاعی را نمایش می­دهد.

جکسون پولاک (jackson pollock )

 

 

 

منبع: سبک ها و مکتب های هنری/ مولفان: ایان چیلورز، هارولد آزبرن و دیگران، تدوین و ترجمه: فرهاد گشایش، تهران، عفاف، 1380.

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.