logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
ناب گرایی (Purism)

نام جنبش هنری در نقاشی فرانسه که با زیبایی­شناسی «هنر ماشینی» در پیوند بود و در حدود سال­های 1918 تا 1925 شکل گرفت. بنیانگذاران و سرآمدان این گروه عبارت بودد از آمده اوزنفان و لوکوربوزیه. آنان با این اعتقاد که دیگر کوبیسم میسر خود را گم کرده و به یک هنر سترون تزئینی بدل شده است. جنبش خود را به مثابه­ی مبارزه­ای برای استقرار مجدد هنر سالم معرفی کردند. هدف آنها تلقیح روح زمانه به هنرمند بود. آنها اهمیت و ارزش زیادی برای «درس­های نهفته در دقت ماشینی» قائل بودند و معتقد بودند احساس و بیان حسی باید کاملاً از «تعزل ریاضی گونه» که راه حلی مناسب برای یک تصویر خوش ترکیب است مجزا شود. مشخص­ترین آثار آنها، طبیعت بیجان بود که به صورت سرد، صریح و غیرفدی کار می­شد. اما اوزنفان علارغم ویژگی ضد احساسی این دیدگاه عملکرد گرایانه با شور و اشتیاق به تبلیغ و ترویج آن پرداخت. اصول زیبایی­شناسی ناب­گرایی در کتاب­های «ما بعد کوبیسم» (1918) و «نقاش مدرن» (1925) که آثار اوزنفان و لوکوربوزیه را پیوند داد و نیز در مجله­ی «لواسپریت نوو» (روح جدید) که آنها از 1920 تا 1925 عهده­دارش بودند، تبلیغ می­شد. این جنبش به طور گسترده و وسیع از سوی هنرمندان  نیسندگان با سلایق مختلف مورد حمایت قرار گرفت. اما ناب گرایی مکتب پیوسته و دنباله­داری را در نقاشی پدید نیاورد. نقطه اوج این جنبش را باید در نظریات معماری و دستاوردهای لوکوبوزیه و به طور کلی در زمینه­ی «طراحی» جست. ناب­گرایی همچنین از این نظر حائز اهمیت است که ایده­های زیبایی­شناختی را که جاهای دیگر- مثلاً در نئوپلاستی سیسم، ساختارگرایی اروپایی و مدرسه باهاوس- مورد اقبال بود بیان تازه بخشید. ناب­گرایی اگرچه در موطن خود اقبال چندانی نیافت ولی تأثیر زیادی بر تکامل و تحول هنر انتزاعی اروپا نهاد.

 

فرناند لگر (Fernand Leger)

 

منبع: سبک ها و مکتب های هنری/ مولفان: ایان چیلورز، هارولد آزبرن و دیگران، تدوین و ترجمه: فرهاد گشایش، تهران، عفاف، 1380.

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.