logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
نئوامپرسیونیسم (Neo-Impressionism)

این اصطلاح را فیلیکس فینیون (1944- 1861) منتقد در سال 1886 برای جنبشی در نقاشی فرانسه ابداع کرد که هم منبعث از جنبش امپرسیونیسم بود و هم واکنشی بود در برابر آن. نقاش نئوامپرسینویست نیز همچون نقاش امپرسیونیست اساساً با بازنمایی نور و رنگ سروکار دارد، اما در حالی که امپرسیونیسم مبتنی بر روشی تجربی و خوانگیخته بود، نئوامپرسیونیسم بر اصول علمی استوار بود و به ترکیب­بندی‌­های دقیقاً صورت­بندی شده منتج می‌­شد. سورا برجسته‌­ترین هنرمند این جنبش بود و سینیاک (که اصلی­ترین نظریه­‌پرداز این جنبش محسوب می­‌شود) و (برای مدتی) کامی پیسار و دیگر پیشروان این سبک بودند. این هر سه آثار نئوامپرسیونیستی خود را در آخرین نمایشگاه امپرسیونیستی در سال 1886 به نمایش گذاشتند.

شالوده­‌ی نظری نئوامپرسیونیسم، دویزیونیسم (پرداز رنگ) و تکنیک مرتبط به آن یعنی پوانتالیزم (نقطه پردازی) بود-کاربرد نقاطی با رنگ­‌های خالص به نحوی که وقتی از فاصله‌­ی مناسبی مشاهده شود، حداکثر درخشندگی را پدید می‌­آورد. در هر تابلویی نقاط اندازه­‌ی یکسانی داشتند که متناسب و هماهنگ با ابعاد کار انتخاب می‌­شد. این رویکرد در نقاشی­‌های سورا، صلب بودن و صراحت فرم را با ارتعاش شدید نور ترکیب می­‌کرد و در دستان هنرمندان فرعی‌­تر غالباً به آثاری منتج می‌­شد که به نظر تصنعی و خشک می­‌رسید. اگرچه نئوامپرسیونیسم عمر کوتاهی داشت اما تأثیر چشمگیری بر هنرمندان بزرگ اواخر سده­‌ی نوزده و اوائل سده­‌ی بیستم، به ویژه کسانی چون گوگن، ون گوگ، ماتیس و تولز لوترک نهاد.

 

پاول سینیاک ((Paul Signac

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.