logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
مینیاتور (Miniature)

نقاشی بسیار ظریف و ریز بویژه نقاشی پرتره که بتوان در دست جای داد و یا به عنوان یک شیء تزئینی یا زیورآلات استفاده کرد. این اصطلاح برای نسخ تذهیبی و نیز پرتره به کار می­رفت و مأخوذ از واژه لاتین minium است- آذین سرواژه­‌ی قرمز رنگی که با نقوش مینیاتوری (miniator) تزئین می­‌شود. از سده هفدهم میلادی این اصطلاح به دلیل یک خطای لفظی برای همه نوع تصویرسازی نسخ خطی به کار برده شد؛ زیرا این واژه با واژه minute به معنی کوچک هم خانواده است. اما آنچه امروزه مینیاتور خوانده می­شود، در سده‌­های میانه (قرون وسطا) با واژه historia بیان می­‌شد. در دوره­ی الیزابت نیز آثار پرتره و نقاشی‌­های هیلیارد و دیگران «تذهیب‌کاری» یا «نقاشی کوچک» خوانده می­‌شد. این نقاشی­‌ها بر روی پوست گوساله یا گاهی بر عاج یا مقوا انجام می­‌گرفت و در سده­‌های هفدهم و هجدهم نقاشی مینیاتور به روش میناکاری رایج و فراگیر شد. نقاشی مینیاتور پرتره از ادغام سنت­‌های تذهیب‌کاری سده‌­های میانه و مدال­سازی دوره­‌ی رنسانس ابداع شد که از اوائل سده­‌ی شانزدهم تا میانه‌­ی سده­‌ی نوزدهم که ظهور عکاسی عملاً موجب افول نقاشی شد شکوفا بود. [گاه از این واژه به غلط برای توصیف آثار نگارگری سنتی ایرانی استفاده می­شود.]

مینیاتور

 

منبع: سبک ها و مکتب های هنری/ مولفان: ایان چیلورز، هارولد آزبرن و دیگران، تدوین و ترجمه: فرهاد گشایش، تهران، عفاف، 1380.

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.