logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
موزه مدرن استانبول

موزه هنرهای مدرن استانبول (Istanbul Modern) به عنوان اولین موزه خصوصی ترکیه جهت سازماندهی نمایشگاه های هنر مدرن و معاصر، در سال 2004 میلادی در زمینی به مساحت 8000 متر مربع در محلی واقع در ساحل تنگه بُسفُر (این تنگه دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می‌کند و شهر استانبول در دو طرف این تنگه قرار دارد) تاسیس گردید.موزه هنرهای مدرن استانبول بر آن است با رویکردی جهانی به جمع آوری، نگهداری، طبقه بندی و به نمایش گذاشتن آثار هنری مدرن و معاصر پرداخته و این آثار را در دسترس علاقه مندان و دوستداران هنر قرار دهد.
به عنوان بخشی از تعهد این مجموعه مبنی بر به اشتراک گذاردن خلاقیت هنری ترکیه با طیف وسیعی از مخاطبین و ترویج هویت فرهنگی ترکیه در فضای بین المللی هنر، موزه هنرهای مدرن استانبول میزبان آرایه وسیعی از آثار میان رشته ای  (interdisciplinary ) هنری است.این موزه علاوه بر گالری های نمایشگاهی موقت و دائمی، گالری عکاسی و اختصاص فضایی جهت برنامه های آموزشی و اجتماعی، دارای سینما، رستوران، فروشگاه  و کتابخانه ای وسیع می باشد.

از زبان مدیریت  مجموعه:

از زمان گشایش موزه هنرهای مدرن استانبول، ما به مخاطبین خود نوید بازدید، یادگیری، بهره مند شدن، امتنان و به روز سازی مجموعه همگام با تحولات هنر معاصر را داده ایم. در راستای فراهم آوردن آسایش و راحتی در هنگام بازدید از موزه، افزایش حضور و بازدید مخاطبین، و جلب نظر و توجه عموم مردم ما اشتیاق زیادی برای ساخت مجموعه ای پویا و رو به رشد داشتیم و بر این باوریم که در رسیدن به این هدف موفق بوده ایم.این موزه دارای خط مشی ای چند وجهی، جذاب و قابل توجه برای عموم است. به گونه ای که بازدید کنندگانی که برای اولین بار به آن مراجعه می کنند همان قدر مجذوب آن می شوند که علاقه مندان به هنر معاصر، دانش آموزان و دانش پژوهان از آن بهره می برند. در کل حس درونی ما این است که مجموعه ای پرطراوت و خانوادگی را ساخته ایم که طیف وسیعی از علائق، فرهنگ ها و سلائق را تحت پوشش قرار می دهد.
این موزه همچنین برای مخاطبین جوانی که علاقه مند به فعالیت های تعاملی (interactive) می باشند نیز شایان توجه است. به طور کلی موزه هنرهای مدرن استانبول با دارا بودن نمایشگاه های دائمی و موقت، گالری عکاسی، فضای رسانه ای، کتابخانه، سینما، فعالیت های آموزشی وفرهنگی، فروشگاه و رستوران تجربه ای خلاقانه و تعاملی از حضور در موزه هنری را برای بازدید کنندگان فراهم می آورد.
به عبارت دیگر می توان گفت این موزه، فضایی چند منظوره ی فرهنگی را در تقابل با زندگی روزمره برای بازدیدکنندگان فراهم آورده و از طریق برگزاری نمایشگاه ها و برنامه های متنوع چشم اندازی نو برای عموم مردم ترکیه گشوده است. ما حصل تلاش های مذکور موجب آشنایی مردم ترکیه با برنامه های این موزه و بازدید مکرر از این مجموعه شده است.در این نه سال که از تاسیس موزه هنرهای مدرن استانبول گذشته، پنج نمایشگاه دائمی مجموعه آثار و بیست و پنج نمایشگاه موقت ترتیب داده شده است. علاوه بر آن این مجموعه میزبان بالغ بر بیست و نه نمایشگاه عکاسی از عکاسان شناخته شده دنیای عکاسی از ترکیه و دیگر کشورهای خارجی، چهارده نمایشگاه تصویری در زمینه ویدئو آرت و شانزده نمایشگاه بین المللی بوده است.اما موزه هنرهای مدرن استانبول فعالیت های خود را به نمایش آثار محدود نکرده و اهداف آموزشی را نیز همواره دنبال می کند. برنامه های متنوعی برای آشنایی نسل جوان با هنرهای بصری در داخل و خارج از موزه ترتیب داده شده و از زمان گشایش موزه صدها هزار کودک و جوان از برنامه های آموزشی این مجموعه بهره مند شده اند.
برای رسیدن به این مهم، بخش خصوصی، دولت محلی و مردم دست به دست هم داده اند و با حمایت از موزه موفقیتی یگانه و خطیر را رقم زده اند. شرکت های ترکیه ای نیز با آگاهی از مسئولیت اجتماعی خود از موزه هنرهای مدرن استانبول و نمایشگاه ها و برنامه های آن حمایت کرده و می کنند.با توجه به فعالیت هایی که ذکر آن رفت، موزه هنرهای مدرن استانبول به اهداف اولیه خود که در هنگام گشایش و افتتاح به دنبال آن بود نزدیک تر شده و طیف وسیعتری از اجتماع را مخاطب خود قرار داده است. تعداد بازدید کنندگان از مجموعه به سرعت در حال افزایش بوده و در طی هفت سال اخیر در مجموع بالغ بر پنج میلیون بازدید کننده داشته است.علاوه بر آن موزه هنرهای مدرن استانبول در جلب نظر مخاطب بین المللی نیز موفق بوده و مکانی آشنا برای بازدید کنندگان خارجی از استانبول محسوب می شود. همچنین از آغاز و شروع به کار این مجموعه گزارشات متعددی از موزه هنرهای مدرن استانبول تهیه و در رسانه های بین المللی منتشر شده که سبب جلب توجهات زیادی به این مجموعه گردیده است. در این ایام که ترکیه در حال مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا است موزه هنرهای مدرن استانبول به توقفگاهی برای بازدیدکنندگان خارجی بدل شده است.

با توجه به اینکه عمده منتقدین اعتقاد دارند میراث فرهنگی هنر مدرن در ترکیه ریشه ای قدیمی دارد، موزه هنرهای مدرن استانبول که از نظر نیویورک تایمز به «دگرگون کننده چهره ترکیه» تعبیر شده است و نقشی اساسی در معرفی استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی دارد.

ترجمه شده توسط هپتاگالری

منبع: http://www.istanbulmodern.org/en/museum/about_760.html

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.

نماد اعتماد الکترونیکی
Bank Pasargad