logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
آرابسک، اسلیمی arabesque

نقوش گیاهی پیچک­وار و درهم پیچیده که مشخص­‌ترین نقشمایۀ تزئینی هنر اسلامی است. در اواخر سده­‌های میانه (قرون وسطا) این الگوها و نقوش در اروپا به عنوان «مغربی»1 رواج یافت. اما در سدۀ شانزدهم که اروپا به­‌تدریج به هنر دنیای مسلمانان علاقمند شد واژه «آرابسک» ظهور یافت. با این حال قدمت این نقوش بسیار کهن‌­تر از دورۀ اسلامی است، زیرا نمونه­‌هایی از آن را می‌­توان در هنر هلنی و به­‌ویژه در هنر آسیای صغیر مشاهده کرد. اولین صورت اسلامی این نقوش نخست در حدود سال 1000 میلادی ظهور یافت و پس از آن مشخصۀ اصلی تمامی آثار هنری هنرمندان شد که در آن جذابیت خاص و رمزآلودی می­دیدند، زیرا -حداقل در عرصۀ نظریه- مذهب آنان، بازنمایی موجودات زنده را منع کرده بود. این اصطلاح همچنین در مفهوم گسترده­‌تر به نقوش متشکل از خطوط درهم تنیدۀ گل و گیاه و میوه و پیکره­‌های تخیلی که توسط برخی از تزئین پردازان دورۀ رنسانس به‌­کار می‌­رفت استفاده می­‌شد.

تزئینات اسلیمی در کاخ الحمرا، دورهٔ اسلامی اسپانیا

قرن  میلادی15-سمرقند

 

مدینه الزهرا، کوردوبا، اسپانیا

1. morasques

منبع: سبک ها و مکتب های هنری/ مولفان: ایان چیلورز، هارولد آزبرن و دیگران، تدوین و ترجمه: فرهاد گشایش، تهران، عفاف، 1380.

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.

نماد اعتماد الکترونیکی
Bank Pasargad