logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
انتخاب محل مناسب برای نمایش مجسمه در خانه
در سبد خرید آثار هنری احجام همواره جای مخصوص بخود را داشته و علاقمندان به آن اتفاقا به عکس نقاشی طیف گسترده تری را در بر میگیرند! بعنوان مثال شما در اغلب خانه ها با انواع مجسمه در اندازه ها و جنس های مختلف مواجه خواهید شد درحالی که این امر در مورد نقاشی تا این حد مصداق عام پیدا نمی کند، انواع مجسمه های شیشه ای کوچک، مجسمه های چینی کارخانه ای، مجسمه های چوبی و حتی مجسمه های تولید شده با انواع رزین چیزی است که از دیرباز مورد علاقه ی طبقات مختلف مردم بوده و هست.
علاوه برمجسمه اصولن آثار داخل قابی هم که دارای بعد بوده و به اصطلاح از فرم مسطح خارج شده باشند در بسیاری از دسته بندی ها زیر مجموعه ی احجام شمرده شده اند. در این مجموعه مقالات با بهره گیری از نظرات طراحان داخلی و کارشناسان مطرح  قصد داریم ابتداء به بررسی شرایط محل قرارگیری این آثار پرداخته و سپس در خصوص رعایت تناسبات و... نکاتی را برای شما روشن کنیم.
 
مجسمه به نور و فضا احتیاج دارد!
درست همانطور که نقاشی به سطحی مناسب و متناسب  نیاز دارد. مجسمه هم به محلی مناسب و متناسب با اندازه اش نیاز دارد، محلی  که لااقل دو جه از چهار وجه جانبیش بسته نباشد، بعلاوه نوردهی مناسب در جلوه گری احجام نقش بسزایی داشته و در جلب توجه به آن نیز نقش مهمی ایفا می کند. در گذشته که خانه اغلب داری طاقچه یا پیش بخاری بودند احجام غالبا این سطوح را بخود اختصاص می دادند. امروزه شاید بالای شومینه ها همان نقش را ایفا می کنند. گرچه باید دقت داشت برخی از انواع مجسمه ها در مقابل حرارت آسیب پذیراند، و برخی حسب شکل، اندازه، فرم و حتی مفهومی که منتقل می کنند برای چنین محلی مناسب نیستند! پس چنانچه قصد دارید برای روی شومینه مجسمه ای بخرید حتما همه ی این موارد را درنظر داشته باشید.
 
کجا مجسمه نگذاریم!
داخل ویترین ها و بوفه های چوبی که تنها در آنها شیشه ایست محل مناسبی برای مجسمه ها نیستند. با توجه به اینکه احجام برخلاف نقاشی بُعد دارند، قراردادن آنها درون ویترین و... عملا امکان دیده شدن زیبایی و ظرافت ابعادشان را ناممکن میسازد، مضافن رنگ و درخشش سایر زینت آلات قرار گرفته در بوفه و... جلوه ی اثر هنری شما را تحت تاثیر قرار میدهد و گرچه این موضوع استثنائاتی را هم شامل میشود! اما بطور کل این نوع فضاها محل چندان مناسبی برای مجسمه ها بشمار نمی روند.
 
میزهای جلو مبلی و عسلی!
 درفضاهای اندک شهری عمومن کاربری اصلی این میزها برای پذیرایی است، قراردادن مجسمه روی این میزها به دلیل جابجایی مکرر آنچه جهت پذیرایی روی شان قرار گرفته و حتا خود میزها (بخصوص میز های عسلی) مجسمه های شما را بسته به نوع و اندازه بشدت در معرض آسیب قرار میدهد. علاوه بر این در بسیاری موارد ممکن است درمیان میهمانان شما کودکانی هم باشند! همانطور که میدانید مجسمه ها به لحاظ شکلی شباهت تامی با عروسک ها دارند و این امر آنها را بخودی خود برای کودکان جذاب می کند، تصور بازیچه شدن مجسمه های ظریف، زیبا و شاید گران قیمت، تصور ترسناکی است. مضافن مواد سازنده ی مجسمه ها هم میتواند برای کودکان از بسیاری جنبه ها خطر آفرین باشد.
 
محل قرار گرفتن آثار هنری را با دقت و سلیقه انتخاب کنید.
یکی از طراحان معروف فرانسوی آثار هنری در هر خانه را چیزی در ردیف پرنسیب خانه تعریف کرده و بر این اساس در مقالاتش اختصاص محل مناسب و ثابت برای آنها را امری لازم میداند، او معتقد است اختصاص محل مناسب و ثابت برای اشیاء هنری علاوه بر شخصیت بخشی به محل نشانگر دید هنرشناسانه ی ساکنان آنجاست، این موضوع شاید در زندگی آپارتمان نشینی این روزهای ما قدری سخت بنظر برسد! اما دقت و سلیقه در بسیاری از موارد می تواند این امر را ممکن ساخته و تنها پس از انجام آنست که شما متوجه خواهید شد این اهمیت چگونه جلوه ای تازه به محل سکونت و کار شما بخشیده....
 
این مقاله ادامه دارد...

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.