logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
طناب و مردم (1) اثر خوان میرو

طناب و مردم (1) (Rope & People I) کلاژی مربوط به سال 1935 در ادامه ی مجموعه‌ «وحشی».

در این اثر عمودی، چهار پیکره دیده میشوند، مردی که دست خودش را گاز گرفته ، طنابی که دور گردنش حلقه زده و دو زن با سینه های عریان.

«میرو» طناب را وسیله‌ای برای محدودکردن و صدمه‌زدن به افراد می‌داند و آن را به عنوان سنبل خشونت می‌شناسد. «من ری» (Man Ray) در اتوبیوگرافی خود می‌نویسد: استفاده از طناب یادآور تجربه‌ای شخصی و وحشتناک «میرو» است. تجربه‌ای که از یک تهدید شیطنت‌آمیز در استودیوی «مکس ارنست» (Max Ernest) آغاز شده بود و «میرو» را از اینکه ممکن بود به دار آویخته شود می‌ترساند. این در حالی است که تعبیر «ژاک دوپن» (Jacques Dupin) از طناب، وسیله‌ای مفید برای کار در کشاورزی بوده‌است. به هر حال دلیل استفاده از آن در کار «میرو» هر‌چه که باشد آنرا در کانون توجه قرار میدهد و نمی‌توان نقش اصلی طناب را در این کار منکر شد.  خطوط در نقاشی‌ها، کلاژ‌ها و به‌طور کلی آثار «میرو» اغلب بنظر میرسند از رشته ای برداشته و در اثر نشانده شده اند. ریسمان‌ها در کار‌های او هدفی خاص را دنبال می‌کنند.

 

این اثر از مجموعه‌ای با عنوان (عکس‌های وحشی) بوده که در میانه‌ی دهه‌ی 30 میلادی، سناریویی به ظاهر وحشتناک را به نمایش گذاشته‌است و من ‌ری (Man Ray) در آن به حقیقتی درباره‌ی استفاده‌ی «میرو» از طناب اشاره می‌کند: این طناب می‌تواند تجربه‌ای ترسناک از وی را یادآوری کند که تهدیدی مبنی بر به دار آویختن او در استودیوی مکس ارنست (Max Ernest) بوده‌است.

 

منبع: کتاب Miro by Janis Mink

ترجمه توسط هپتاگالری

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.