logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
گیلان-بندرانزلی
نمایشگاه «بازمانده روز» زهرا امیریگانه
نمایشگاه انفرادی نقاشی «بازمانده روز»

گالری هپتا جمعه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۶ آثار نقاشی « بازمانده روز » از زهرا امیریگانه را به نمایش می‌گذارد.

  • گشایش: جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ از ساعت ۱۶ الی ۲۰
  • نشانی: تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، ضلع غربی پارک هنرمندان، بن‌بست نیکو‌شهر، شماره 3، طبقه همکف، گالری هپتا

این نمایشگاه مجموعه‌ای از نقاشی‌های زهرا امیریگانه است که در آن مناظر شهری در شب با تکنیک رنگ‌روغن بر روی بوم کشیده شده اند. «بازمانده روز» روایت تجسمی کرانه‌ای آمیخته با ‌زوال در قلب بندرانزلی است. با رودخانه‌ای که دیگر فقط انعکاسی از شهر و حاشیانه‌نشینان خویش است در شب. نقاش با انتخاب جسورانه‌‌ی شب به جای روز، از فضای ذهنی ما آشنایی‌زدایی کرده و با رنگ‌های خاکستری و سربی، نورهای اثیری، و سایه‌های گنگ و خیال‌انگیز، شهری لغزان در میان مرئی و نامرئی ساخته است. این مجموعه، در ادامه‌ی رویکرد نوین هنرمندان ایرانی به مناظر شهری، این بار اتمسفری غریب و فضایی دیده نشده را به تجربه تجسمی ما اضافه می‌کند. زهرا امیریگانه در توضیح این نمایشگاه می‌گوید:
«نقاشی‌‌های ارایه شده در این نمایشگاه منظره شبانه شهر زادگاه من، بندر انزلی، و انعکاس این مناظر در رودخانه‌ای است که از میان شهر می‌گذرد. تصویر کافه‌ها، ساختمان‌ها و اشیا در شب، تصویر انسان‌هایی که در ساعت‌های پایانی بازمانده روز را تجربه می‌کنند، تصاویری است که بیش از دو سال است که با آن‌ها درگیرم و با تمرکز بر آن کوشیده ام روح شبانه آن را دریابم و بر روی بوم تصویر کنم»
زهرا امیریگانه چنین می‌افزاید:
«از دید من مجموعه «بازمانده روز» با عبور از یک جغرافیای مشخص سعی بر تمرکز بر نوعی فرمالیسم مشهود را دارد، چیدمان منظر شهری در شب ترکیبی ساده، همراه با کشف همان نگاه بازنمایانه است که سعی دارد بار عاطفی و سنت وجودی انسان با شب و شب هنگام را آشکار سازد».  
در این نمایشگاه ١٨ اثر با ابعاد مختلف به نمایش درمى‌آیند که با تکنیک آکریلیک و رنگ‌روغن بر روی بوم کشیده شده‌اند.
در استیتمنت این نمایشگاه چنین آمده است:
در من شهرى است که سقوط می‌کند آن هنگام که من در شهرم سقوط کرده ام.
فضای خاکستری رنگ‌ها، تخت و یک ضرب بودن قلم‌مو، انعکاس باژگونۀ شهر در آب، تسلسل نماهای هم‌شکل، تکرار، تکرار، روزمرگی.
مرز بین ساختمان‌ها و رود، بین واقعیت صلب سیمان و آجر و حلبی با خیال‌انگیزی تصویر باژگونه‌شان در رود، بین بود و نمود، بین شهری که در من است و شهری که بیرون تن من فرو ریخته است. منظر شهری منتخب من اُبژه‌ای است از نگاه مسخ شدۀ سوژه‌ای که ویرانی و تناقض، آرمان‌های وی را درربوده است.
«بازماندۀ روز» تنها روایت نیست؛ روایت است و شکایت. شکایت از زبان بازمانده‌هایی است که در کافه‌های بی‌دوام تمرین روز می‌کنند. آن هم در شب که حالتی از وقت است که مردمک‌های چشم بازتر است و لذت کشف را دو چندان کرده است. در حضور این مانده‌ها لحظه‌ای است که من در مرز بین بود و نبود ام؛ جایی که روایت شهر تنم با شهر بیرون یکی می‌شود. اما آن‌جا که من و شهرم یک لحظه به هم آنقدر نزدیک می‌شویم که یکی شویم درگیری و اصرار بر سر فرم است. این فرم است که در نهایت امضای ما می‌شود و بی‌شک نقطۀ عزیمت‌مان.

این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۱۰  آبان ماه، از ساعت ۱۱ تا ۲۰ پذیرای بازدید‌کنندگان خواهد بود.
گالری روزهای شنبه تعطیل است.

 دانلود کاتالوگ

سایر آثار نمایشگاه «بازمانده روز» زهرا امیریگانه

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.

شکیبا باشید ...