logo
cart cart
cart cart
cart cart
cart cart
آرشیو اخبار
آرشیو اخبار
کلهرنیا:نباید جشنواره تجسمی فجر را فدای فروش آثار کنیم

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر،فروش آثار هنری در جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر یکی از اقداماتی است که در هشتمین دوره این رویداد هنری صورت گرفته است؛ اگرچه این رویداد تعهدی نسبت به این موضوع ندارد و در این دوره به صورت محدود اقدام به این کار کرد تا با بررسی دستاوردهای این دوره برای نهمین جشنواره تجسمی فجر برنامه ریزی کند. اعضای شورای هنری این جشنواره معتقدند باید جامعیت مسائل هنرهای تجسمی کشور به صورت کامل در این رویداد هنری دیده شود و فروش آثار هنری یکی از این اقدامات است. با نزدیک شدن به روزهای پایانی نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، نظر چند تن از اعضای شورای هنری این رویداد هنری را نسبت به فروش آثار این دوره از جشنواره را مرور می‌کنیم.

نباید جشنواره را فدای فروش آثار کنیم

بهرام کلهرنیا، عضو شورای هنری هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر فروش آ ...

دیدگاه شورای هنری درباره فروش جشنواره تجسمی فجر

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر،در حالی که تنها دو روز تا پایان نمایشگاه این دوره از جشنواره تجسمی فجر باقی است، موضوع فروش آثار این رویداد به عنوان یک مطالبه جدی در این عرصه بدل شده است. در همین رابطه برخی از اعضای شورای هنر و دبیر اجرایی این رویداد هنری درباره فروش آثار جشنواره هشتم فجر سخن گفتنه‌اند که در ادامه می‌خوانید:

فروش آثار جشنواره تجسمی فجر هنر را از دولتی بودن رها می‌کند

اصغر کفشچیان مقدم، عضو شورای هنری هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر، مساله فروش آثار هنری را یک اتفاق خوب در جشنواره هشتم تجسمی فجر خواند و در این باره گفت: فروش آثار هنری حتی اگر منجر به ایجاد سفارش هم شود بسیار عالی است. لذا اگر مبنای عرضه و تقاضا را مورد توجه قرار ندهیم و در یک مقطع تاریخی تعدادی از آثار را به فروش برسانیم، نیز یک کمک به هنرمندان است.
این هنرمند نقاش و مجسمه س ...

 جشنواره هنرهای تجسمی فجر و جایگاه مخاطب

به گزارش سرویس تجسمی هنرآنلاین، در کنار هیاهوها و تحکم رسانه‌ای جشنواره فیلم فجر بر دیگر جشنواره‌ها و پس از پایان یافتن این جشنواره و جشنواره موسیقی فجر و آرامش نسبی حاکم بر فضای هنری کشور، حال می‌توان از جشنوارهای که معمولا در عزلت خویش آغاز، برگزار و در سکوت نسبی هم پایان می‌یابد نام برد؛ جشنواره هنرهای تجسمی فجر.
این جشنواره جوان که اکنون هشتمین دوره خود را سپری می‌کند، در طول این سال‌ها همواره با کش و قوس‌ها و تغییرات گوناگونی همراه بوده است. دوره‌ای به صورت رقابتی، دوره‌ای دیگر به شکلی غیررقابتی، در یک دوره با حضور غالب جوانترها و در دورهای با حضور اکثریت هنرمندان پیشکسوت برگزار شده است؛ گویی هنوز نتوانسته راه و مسیر حرکت خود را چنان که باید، بیابد و البته بخشی هم از این مساله به خاطر نوپا بودن آن، به نظر طبیعی است.اما نگاهی اجمالی به دوره جاری، بیانگر آن است که گویی قرار است این جشنواره بالاخره با هویتی مشخص و ممتاز طرح‌ریزی و اجرا شود. این مساله را می‌توان از طریق چند نشانه که ...

نمایشگاه جشنواره ادواری عکس تعاون برگزار می شود

به گزارش خبرگزاری مهر، تعداد ۹۰ قطعه عکس از ۷۷ عکاس ایرانی با مضامینی چون: تعاون در ارتباطات، تعاون در خدمات، تعاون و فرهنگ، تعاون و شهروندان، تعاون در فرهنگ روستا، تعاون و تولید، تعاون در اقوام ایرانی، تعاون و اشتغال، تعاون و خانواده از جمله موضوع هایی است که در این نمایشگاه مصادیقی عینی از آن‌ها در نگاه عکاسان صاحب اثر دیده می‌شود. همچنین عکس هایی از شرکت تعاونی‌های برتر در زمینه‌های آموزشی، تولیدی و خدماتی و دانش بنیان به نمایش گذاشته می شود.

اسامی عکاسان راه یافته و صاحب عکس در نمایشگاه جشنواره ادواری عکس تعاون در ذیل آمده است:

رضا زنگنه، داود ایزد پناه، امیر مرادی راد، سهیلا خانمیرزایی، ساسان جوادنیا، احمدرضا کریمی، داود کهن ترابی، امیرعلی محمدی، امیر عنایتی، ابراهیم باقرلو، جواد علی پور، حسین الماسی، مهری راست قدم، حمیدرضا بازرگانی، سیدعلیرضا سادات، سیدمحمد فاطمی، سیدصادق موسوی، مرتضی امین الرعایایی، مونا تهرانی موید، ...

«آرکو» سال بعد مهمان آرژانتین است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، علاقمندان هنرهای معاصر از ۲۴ تا ۲۸ فوریه فرصت داشتند تا از نمایشگاه بین المللی « آرکو » در مادرید بازدید کنند. « آرکو » یکی از بزرگترین نمایشگاه های هنر معاصر در اروپا و میعادگاه هنردوستان و مجموعه داران از سراسر دنیاست. بیش از ۲۲۰ گالری از ۲۷ کشور دنیا امسال در ۳۵ اُمین دوره این نمایشگاه بین المللی شرکت داشتند.
آرون مولتون مدیر نمایشگاه بیشتر توضیح می دهد: چیزهایی را در «آرکو» می بینید که ممکن است دوست نداشته باشید. برعکس از برخی آثار هم خوشتان خواهد آمد. جو « آرکو » شما را مجبور می کند که نه تنها به عنوان یک هنرمند بلکه به عنوان یک مصرف کننده هنر، سلیقه خود را بفهمید. سطح اکثر نمایشگاه‌های دیگر متوسط است. آنها فقط چیزهایی را که مُد شده به نمایش می گذارند و واقعا کمکی به شمای مصرف کننده در درک اثری که دوستش دارید نمی کنند.از زمانی که نمایشگاه‌های رقیب، نظیر نمایشگاه هنری بازل، میامی، سائوپائولو و یا ماکوی مکزیکوسیتی پا به عرصه وجود گذاشته اند، &laqu ...

انتقاد از عملکرد نامشخص تعاونی هنرمندان

به گزارش خبرنگار مهر، همایش اقتصاد هنر که شامگاه سه شنبه ۱۱ اسفندماه از سوی بخش خصوصی در هتل لاله تهران برگزار شد، با حضور جمعی از هنرمندان به ویژه اهالی تئاتر از جمله ایرج راد، پری صابری، محمود عزیزی، مسعود رایگان، رویا تیموریان، لاله  اسکندری، هادی مرزبان و ... همراه بود.در آغاز این مراسم نادعلی مدیر عامل تعاونی هنرمندان معاصر پارس به تشکیل این تعاونی از سال ۸۶ اشاره کرد و هدف از آن را کمک به تکوین اقتصاد هنر و توسعه فعالیت های هنری ذکر کرد. در ادامه فرشاد مومنی رییس گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره اقتصاد هنر سخن گفت.مومنی با اشاره به روند صنعتی شدن جوامع و تأثیر آن بر فرهنگ بیان کرد: در اثر انقلاب بهره وری، بخش بزرگی از زحمات یدی انسان ها به صفر متمایل می شود و انسان فراغت بیشتری می یابد که این فراغت در سایه انقلاب بهره وری به رفاه بیشتر آراسته می شود و گفته می شود وقتی فراغت و رفاه زیاد باشد تاملات فرهنگی انسان ها رشد خارق العاده می یابد. بنابراین اگر از این زاویه با نگاه آینده شناختی و نگرش جهانی نگاه کنیم، زندگی فردی و اجتماعی انسان ...

جایزه نقاشی ۳۸ سال بعد به دست صاحبش رسید

به گزارش خبرنگار مهر، رضا دلالت عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان کاشان در استان اصفهان در سن ۱۳ سالگی در مسابقه بین‌المللی شانکار هند شرکت کرده و برنده مدال نقره و دیپلم افتخار این رویداد هنری شده بود. جایزه این کودک در سال ۱۳۵۷ به اشتباه به شهر خوی در استان آذربایجان‌غربی ارسال شده و پس از شناسایی نشدن کودک، در گوشه‌ای از انبارهای کانون ارومیه جا خشک می‌ کرد.چندی پیش کارکنان کانون ارومیه این جایزه را در همین انبارها پیدا می‌کنند و به مدد اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی رضا دلالت را در کاشان می‌یابند.از سوی دیگر موفقیت‌های هنری رضای ۱۳ ساله در بخش دیگری از ایران و در شهر کاشان با حضور دایمی وی در کتابخانه کانون این شهر ادامه می یابد و او به هنرمندی شناخته شده در عرصه نقاشی و تئاتر تبدیل می‌شود و البته ارتباط و همکاری او با کانون نیز ادامه می‌یابد.
چند ماه پیش کارکنان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با رضای ۵۰ ساله که دو سال است بازنشسته شده و دارای دو فرزند دختر ۱۶ و ۲۵ ساله و ...

برپایی نمایشگاه نوروزی گروه لاجوردین در گالری ایده

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه ایده، در این فروش، آثار هنرمندانی از جمله منیژه نوری، غزل قاسمی، سیده‌مریم حسینی، لادن اکبری، مهرنوش مهدی خانی و نسرین محمدزاد در زمینه‌های پتینه، نقاشی، سفال و چاپ بر روی پارچه با نازل‌ترین قیمت عرضه می‌شود.مراسم افتتاحیه فروش نوروزی گروه هنری لاجوردین ساعت 16 تا 19 جمعه 14 اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان برای مشاهده این آثار می‌توانند از ساعت 10 تا 17 روزهای 14 تا 20 اسفند ماه به محل گالری ایده واقع در تهران کریمخان زند، خیابان خردمند شمالی ،خیابان هجدهم، شماره 26 مراجعه کنند.

پنجمین نشست بررسی کتاب‌های هنر معاصر برگزار می‌شود
به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی پژوهشکده هنر، پنجمین نشست از سلسله نشست‌های بررسی کتاب‌های هنر معاصر به همت کمیته هنر معاصر گروه تاریخ هنر پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر و موزه ملک در راستای نقد و بررسی علمی کتاب‌های منتشر شده در حوزه هنر معاصر برگزار می‌شود.در این نشست که به تحلیل و بررسی کتاب «تاریخ هنر نو: پیش‌درآمدی انتقادی» اثر جاناتان هریس و ترجمه منیژه نجم عراقی اختصاص یافته کامبیز موسوی‌اقدم و حمیدرضا کرمی، از کارشناسان تاریخ هنر و هنر معاصر به بحث و تبادل‌نظر خواهند پرداخت.
کتاب «تاریخ هنر نو: پیش‌درآمدی انتقادی» فصل‌هایی چون: تاریخ هنر رادیکال - بازگشت به آینده‌ خود؟‌، مدرنیته‌ سرمایه‌داری‌، دولت - ملت‌ و بازنمایی بصری‌، فمینیسم‌، هنر‌ و تاریخ هنر‌، فاعل‌، هویت و ایدئولوژی بصری‌، ساختار و معنا در هنر و جامعه‌، جست‌وجو از پس قطعیت‌ها و جنسیت‌های بازنمایی‌شده را شامل می‌شود.گفتنی است کتاب «تاریخ هنر نو&ra ...
نمایشگاه بین المللی هنرهای فاخر کلاسیک «سلام» افتتاح می‌شود

به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد اطلاع رسانی نمایشگاه بین المللی «سلام» این نمایشگاه میزبان آثار هنرمندان اصفهان در 15 رشته هنری شامل معرق، منبت، مشبک، قلم کاری، قلم زنی، نقاشی-خط، فلزکاری، طلاکوبی روی فولاد، قلم زنی نقره، زیورآلات، خاتم کاری، میناکاری، خوشنویسی، نگارگری و فرش است.پیش از این کشورهای آلمان، ایتالیا، ترکیه، لبنان، مالزی، اندونزی، سنگاپور، تاجیکستان،‌ امارات و عراق میزبان این نمایشگاه بین المللی بوده‌اند. ایران برای اولین بار از سیزدهمین دوره مجموعه آثار هنری «سلام» میزبانی می‌کند.
افتتاحیه این نمایشگاه ساعت 9 تا 10 صبح پنجشنبه سیزدهم اسفند با حضور مسئولان عالیرتبه سازمان میراث فرهنگی و جمعی از سفرای کشورهای مختلف در هتل پارسیان آزادی واقع در بزرگراه شهید چمران تهران برگزار می‌شود. همچنین نشست رسانه ای این نمایشگاه پس از مراسم افتتاحیه در ساعت 11 صبح برگزار خواهد شد.
در این مراسم از 7 پیشکسوت هنرمند علی ظریفی پیشکسوت قلم زنی، مهرداد صدری پیشکسوت نگارگری، زینت السادات امامی پیشکسوت سوخ ...

گالری هپتا، گالری هنرهای تجسمی است که با تمرکز بر روی هنر مدرن و هنر معاصر ایران، از سال ۱۳۹۲ در تهران به برگزاری نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری می‌پردازد.برگزاری رویدادهای هنری، پرداختن به جنبه‌های تئوریک هنر و مواردی چون ادبیات و فلسفه که به هنر جان تازه‌ای می‌بخشند، از اهداف مهم گالری هپتا است.گالری هپتا در جست‌و‌جوی هنرمندان جوان و نوظهور است و از همکاری با آنان استقبال می‌کند.در کنار برگزاری نمایشگاه فیزیکی در فضای گالری هپتا، وبسایت گالری نیز به برگزاری نمایشگاه آنلاین در قسمت گالری مجازی می‌پردازد.هم‌چنین وبسایت گالری هپتا با ایجاد صفحه‌ی اختصاصی هنرمندان حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، عکاسی، حجم و نقاشیخط امکان معرفی بهتر و خرید و فروش آنلاین آثار هنری آنها را فراهم می‌آورد.